Literacka Nagroda Nike 2018

Byg.hermanowska

Literacka Nagroda Nike 2018

Literacka Nagroda Nike to najważniejsze wyróżnienie w tej dziedzinie w Polsce. Laureatem 22. edycji nagrody został Marcin Wicha za Rzeczy, których nie wyrzuciłem. To osobista opowieść o pożegnaniu ukochanej matki.

Nagroda Nike to wyróżnienie przyznawane co roku autorowi lub autorce najlepszego pod względem literackim dzieła książkowego. Może to być powieść, zbiór opowiadań, reportaż, poezja czy esej. W ostatnich latach docenione zostały bardzo różne dzieła – od tytanicznej w swej skali powieści Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk, przez miniaturę Nakarmić kamień aż po poruszający reportaż Cezarego Łazarewicza. Autor Żeby nie było śladów pojawił się zresztą na tegorocznym wydarzeniu.

Na opublikowanej miesiąc temu shortliście znalazło się siedem pozycji:

  • Wojciech Bonowicz – Druga ręka; Wydawnictwo a5, Kraków (poezja)
  • Anna Bikont – Sendlerowa. W ukryciu; Wydawnictwo Czarne, Wołowiec (biografia)
  • Mikołaj Grynberg – Rejwach; Wydawnictwo Nisza, Warszawa (opowiadania)
  • Paweł Sołtys – Mikrotyki; Wydawnictwo Czarne, Warszawa (opowiadania)
  • Jerzy Kronhold – Stance; Wydawnictwo Convivo, Warszawa (poezja)
  • Ewa Lipska – Pamięć operacyjna; Wydawnictwo Literackie, Kraków (poezja)
  • Marcin Wicha – Rzeczy, których nie wyrzuciłem; Karakter, Kraków (esej)

Nie było jednego, ewidentnego faworyta. Wśród nominowanych znalazło się wiele dzieł, o których w ostaniach miesiącach było bardzo głośno. Jedna z nich, Rzeczy, których nie wyrzuciłem autorstwa Marcina Wichy, otrzymała Nagrodę czytelników. Jury Nagrody Nike z przewodniczącym Markiem Zaleskim na czele zdecydowało, że zdanie czytelników jest najważniejsze. Dlatego w pełni uhonorowali je we własnym wyborze.

 

 

About the Author

g.hermanowska administrator