„Poprzez przeszłość w przyszłość”

Od września do grudnia 2016 r. grupa uczniów, we współpracy z biblioteką szkolną, realizowała projekt finansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Poprzez przeszłość w przyszłość” koordynowany przez Międzynarodowe Centrum Zarządzania Informacją ICCIMS w Toruniu.

W ramach swoich działań uczestnicy przedsięwzięcia badali historię bydgoskiej rodziny kupieckiej pp. Siuchnińskich i Stobieckich, która prowadziła pierwszy w Bydgoszczy polski dom towarowy przy Starym Rynku 3 (obecnie 20) w latach 1911 – 1936.

Równolegle projekt był realizowany jeszcze w dwóch innych miastach: Toruniu i Gdańsku. Uczniowie tamtejszych szkół badali historie związane ze swoim regionem.

W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w warsztatach filmowych, fotograficznych, tworzenie wystaw wirtualnych w oprogramowaniu Movio, dygitalizacji i archiwizacji, wyszukiwania informacji w archiwach cyfrowych, zasady stosowania licencji.

Efektem kilku miesięcy prac jest wystawa wirtualna: „Tajemnica starego wieszaka. Historia bydgoskiej rodziny kupieckiej” stworzona w dwóch wersjach: obowiązującej w ramach projektu w CMS MOVIO oraz  stworzona z myślą o mieszkańcach Bydgoszczy w CMS WordPress. Podsumowanie projektu odbyło się 15 grudnia 2016 r. w Toruniu podczas konferencji „Wystawy wirtualne jako pomoc dydaktyczna w pracy z uczniem zdolnym” w siedzibie Międzynarodowego Centrum Zarządzania Informacją.

Wystawy wszystkich uczestników projektu można odwiedzić na stronie projektu „Poprzez przeszłość w przyszłość”

Efektami pracy nad historią bydgoskiej rodziny zainteresowała się lokalna prasa: Gazeta Wyborcza

Gazeta Pomorska

Tak pracowaliśmy

Uczestnicy projektu:

Agata Grzelczak – 2I

Agata Stogowska – 4D

Kacper Zagert – 2F

Karol Pastewski – 2F

Karol Kempiński – 2I

Marcin Drągowski – 2I

Dawid Butrykowski – 3I

Kamil Chełminiak – 3E

Karol Kamiński – 3E

Mateusz Kostrzewski – 4F

 

Opiekunowie

mgr Grażyna Hermanowska

mgr inż. Wojciech Hermanowski

mgr Katarzyna Grabska

mgr Monika Staśkiewicz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *