Cyfrowe zasoby internetowe

W ostatnich latach wiele bibliotek, archiwów, muzeów zaczęło udostępniać część swoich zbiorów w postaci cyfrowej. To co do niedawna było trudno dostępne nawet na miejscu w bibliotece, teraz można zobaczyć na własnym komputerze nie wychodząc z domu. Przejrzeć strona po stronie czasopismo z początku XX wieku lub zajrzeć do rękopisu Baczyńskiego. Instytucje kultury, jak biblioteki, muzea, archiwa udostępniają swoje zbiory on -line. Powstają portale internetowe gromadzące zdygitalizowane materiały – książki, czasopisma dokumenty, obrazy, fotografie. To niewyczerpane źródło informacji na temat historii wszelakiej.

Federacja Bibliotek Cyfrowych – zbiory polskich instytucji kultury on-line. Baza liczy już ponad 4,3 miliona obiektów!

Polona- Cyfrowa Biblioteka Narodowa – udostępnia najważniejsze wydania tekstów literackich i naukowych, dokumentów historycznych, czasopisma, grafikę, fotografię, nuty oraz mapy stanowiących dziedzictwo kulturalne Polski i będące częścią zbiorów Biblioteki Narodowej.

Kujawsko – Pomorska Biblioteka Cyfrowa – zawiera zasoby dydaktyczne, naukowe, literackie związane nie tylko z regionem, ale także niezbędne w procesie nauczania uczelni wyższych oraz szkół w województwie. Biblioteka cyfrowa jest częścią ogólnopolskiej sieci bibliotek cyfrowych, digitalizuje, udostępnia i przechowuje dziedzictwo kulturowe Polski wspierając tym samym kulturę i naukę kraju. Jej zasób przyrasta rokrocznie o parę tysięcy nowych obiektów.

Narodowe Archiwum Cyfrowe – gromadzi i udostępnia fotografie, filmy, dokumenty, książki. Zarządza archiwum dokumentów elektronicznych RP oraz zintegrowanym systemem dla całej sieci archiwów w Polsce. Do roku 2030 udostępni online 200 mln kopii cyfrowych archiwaliów z zasobu archiwów państwowych.

Europeana –  największa cyfrowa europejska kolekcja obiektów ze świata sztuki, kultury i nauki. Umożliwia  dostęp do materiałów, zarówno z najsłynniejszych, jak i tych mniej znanych, bibliotek, muzeów, galerii i archiwów Europy. Książki i manuskrytpy, zdjęcia i obrazy, rzeźby i nuty, nagrania video i muzyka, pamiętniki i mapy – wszystko to jest właśnie tutaj. Nie musisz okrążać całego kontynentu! Odkrywaj, oglądaj, słuchaj, czytaj, ściągaj… Dobrej zabawy!

Biblioteka Kolekcji Prywatnych – włączona do Federacji Bibliotek Cyfrowych, jest jedną priorytetowych inicjatyw Międzynarodowego Centrum Zarządzania Informacją. Jej założeniem jest dygitalizacja, opisanie, upowszechnienie i udostępnienie online fotografii, dokumentów archiwalnych, listów oraz innych podobnych obiektów z archiwów prywatnych. Biblioteka Kolekcji Prywatnych zakłada współpracę i rodzaj pośrednictwa między posiadaczami zbiorów, a osobami i instytucjami badawczymi, dla których zbiory te mogą stanowić przedmiot zainteresowania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *